Proč kejklíři v zimě hladoví

Sezóna není pořád. Hlad ano.

A jak se tomu vyhnout?

4 způsoby jak se vyrovnat se sezónními výkyvy příjmů

Máš problémy s výkyvy příjmů z vystoupení během roku? V létě nevíš, kam skočit a v zimě třeš bídu s nouzí? A v dubnu nemáš na zaplacení daní? Poradím ti, jak se s tím vyrovnat.

V našem oboru zábavy musíš počítat s výraznými výkyvy příjmů během roku. Ať už se, jako my, specializuješ na letní venkovní slavnosti, a proto máš volno začátkem roku, nebo naopak vystupuješ na plesech a firemních akcích, a máš tudíž plonkové léto, vždycky budeš mít během roku období, kdy budeš vydělávat víc a období, kdy nebudeš vydělávat skoro nic. Musíš se s tím naučit pracovat a být na to připravený.

Nejprostší rada pro tvůj klid ohledně financí je: “Měj dostatečnou finanční rezervu”. To je ale tak důležité téma, že ho rozeberu ve zvláštním článku. Tady proberu 4 způsoby, jak se se sezónností vyrovnat z kariérního hlediska.

Možnost první – vystupovat po celý rok

Jak toho dosáhnout?

Aby ses vyhnul výkyvům příjmů během roku, můžeš se pokusit vytvořit takový repertoár, abys vystupoval v průběhu celého roku. Například v létě walk-act na chůdách a pouliční žonglování, v zimě pak světelnou show na plesy, závěsnou akrobacii na firemních akcích, kouzelnická vystoupení a table hopping do klubů nebo loutkové divadlo do mateřských škol.

Mocným nástrojem je cena. Můžeš vystoupení v hlavní sezóně zdražit a mimo ni zlevnit. To by ti mělo přitáhnout poptávky tam, kde je chceš mít. Obzvlášť, pokud to dobře vykomunikuješ (tzn. dáš klientům na vědomí).

Výhody

Pokud se ti to podaří dobře vybalancovat a najít správný rytmus, můžeš mít stabilní příjem během celého roku beze strachu z “hladových měsíců”.

Úskalí

Je to náročné v tom, že každý typ akcí (městské slavnosti, firemní akce, plesy, mateřské školy, aj.) vyžaduje jiný druh vystoupení a taky jiný přístup ke klientům, odlišné vyjednávání zakázek, platby, požadovanou preciznost vystoupení atd. A ty budeš nejen muset tvořit různé druhy vystoupení, ale také se učit pracovat s jiným druhem klientů. O tom, na co se specializovat a proč, se rozepíšu jindy.

Nezapomeň taky, že nějaký čas musíš věnovat tréninku, seberozvoji, odpočinku a rodině. Jinak za pár let vyhoříš, nebo pěkně po česky – “padneš na hubu”.

Moje zkušenost

Z mé zkušenosti – ti umělci, kteří jedou například pět vystoupení týdně během celého roku, někde v temné středověké krčmě, jsou sedření a nepříliš spokojení. Každý to má asi jinak. Já osobně potřebuju od vystupování vždycky chvíli pauzu, abych se na něj zase těšil.

Možnost druhá – mít další zaměstnání

Taky možnost, jak přežít zimu

Jak toho dosáhnout?

V ideálním případě si najdeš povolání s opačnou sezónností, než tvoje vystoupení.  V létě tak budeš třeba kejklíř a v zimě budeš kolegům z branže dělat daňová přiznání. Taky můžeš být učitelem a vystupovat jen o prázdninách.

Hodně záleží na tom, co umíš, co jsi vystudoval a co bys chtěl dělat. Několik kolegů, které znám, se mimo sezónu věnuje zakázkové výrobě (luxusní nože, skříně, historické nástroje…). Znám i svářeče, který v létě kejkluje.

Výhody

Tohle řešení ti může kromě finanční stability přinést také vítanou změnu rutiny. U verpánku si odpočineš od ježdění po kšeftech a naopak.

Úskalí

Nezapomeň na to, že obě zaměstnání potřebují svůj čas a to i mimo vlastní placenou práci. Spoustu času sežerou činnosti jako trénink, shánění materiálu, rozesílání výrobků, dvojí marketing, dvoje webové stránky…. Obě povolání mají taky svoje náklady – rekvizity, kostýmy, dílna, tělocvična, dodávka, speciální počítačové programy, obnovování licencí, nájem provozovny…. To všechno bys měl zahrnout do svých úvah a propočtů.

Možnost třetí – hlavní sezóna a měsíce na trénink

Třetí možností je vydělat si za sezónu tolik, abys z toho mohl žít i mimo ni.

Podle mého názoru je tohle dobrá varianta. Volné měsíce totiž můžeš využít ke svému profesnímu růstu (o odpočinku ani nemluvím). Je to čas, během kterého můžeš trénovat nové triky, či úplně nové dovednosti. V plonkových měsících budeš mít taky čas na opravy rekvizit, výrobu nových kostýmů a hlavně zkoušení celých nových show. Nebo psaní blogu :+)

Neustálé posouvání vlastních hranic a možností je nezbytné. Každý, kdo seká vystoupení jako Baťa cvičky, dříve nebo později zakrní a shnije.

Jak toho dosáhnout?

To je složitá otázka. Velmi souvisí s finančním plánováním, s prací, s cenou a budováním značky. Asi to není něco, čeho by mohl začátečník dosáhnout hned v prvním roce své kariéry. Během pár let se ti to  však může snadno podařit.

Základní finanční rozvaha:

  • letní sezóna má 23 víkendů (vyměň za počet plesů, firemních akcí, kouzelnických festivalů atd. podle svého zaměření),
  • já každý ten víkend můžu vystupovat v průměru například jeden a půl dne,
  • moje cena za den je X,
  • vydělám tedy 23 krát X krát 1.5 … můj roční příjem je tedy Y,
  • moje roční náklady (pracovní i soukromé) jsou menší Y – jsem v pohodě a ještě průběžně akumuluju rezervu,
  • moje roční náklady jsou přesně Y – dokážu přežít, ale nevytvářím finanční rezervu, což  by mohlo být časem problém,
  • moje roční náklady jsou větší než Y – mám problém a musím ho nějak řešit (zvýšení ceny za vystoupení, zvýšení počtu vystoupení, snížení osobních či firemních nákladů, zajištění jiného zdroje příjmu).

Možnost čtvrtá – zima v tropech

Tohle je sen mnoha žonglérů. A někteří ho žijí.

Rozšířením a možným vylepšením předchozí varianty je odjet na zimu (nebo léto) někam do tropů, například na Bali či do Indie. Dělá to tak celkem hodně umělců a jiných freelancerů. Já osobně s tím nemám velké zkušenosti, ale pokusím se tady shrnout hlavní výhody a nevýhody.

Výhody

Odpočinek, změna rytmu, jiná perspektiva a taky velká finanční úspora. Ve většině zemí třetího světa se dá žít výrazně levněji než u nás. A pokud se ti navíc třeba podaří pronajmout svůj pražský byt, můžeš díky téhle dovolené ve skutečnosti šetřit peníze.

Na pláži se dá velmi dobře trénovat žonglování, mikromagie či párová akrobacie. Skvěle se taky píše či překládá. Veškeré poptávky, nabídky a dokonce i daně můžeš vyřešit online odkudkoli.

Nevýhody

V první řadě je to řešení hlavně pro mladé, nezadané a nevázané. Se třemi školou povinnými dětmi se ti bude odjíždět hůř. Ale i pro ně to může být skvělá zkušenost. Záleží zkrátka na tvé osobní situaci, jestli se dokážeš od rodné hroudy na půl roku odpoutat. Mně se to nikdy nepodařilo. Ale já jsem po tom taky nikdy příliš netoužil.

Do letadla nenacpeš všechny rekvizity. Chůdy a jednokolku ještě asi ano, ale konstrukci na zavěšení šály pro vzdušnou akrobacii nebo velké divadelní kulisy už ne. Některá představení budeš tudíž muset chystat doma.

V neposlední řadě tě budou všichni nenávidět, až na Facebooku uvidí tvoje fotky od bazénu s koktejlem v ruce. Napsal jsem to sem sice jako fór, ale Češi fakt závistiví jsou…

Tohle jsou čtyři možnosti, které jsem objevil já. Víš o nějaké další? Poděl se s námi v komentářích.

Jaký je rytmus Chůdadla během roku?

Zpočátku jsme se snažili vystupovat všude a pro každého. Po nějakém čase jsme si ale našli na trhu niku, která nám vyhovuje. Ne, že bychom jiné kšefty odmítali, ale reklamu, úsilí i rozvoj směřujeme jen jedním směrem, a to k letním venkovním slavnostem.

Naše sezóna obvykle začíná 30.4. čarodějnickými ohňovými show a pokračuje až do konce září víkend co víkend. Říjen a listopad míváme trochu volnější. Advent, díky našim andělům na chůdách a německým vánočním trhům, je nejnabitější měsíc v roce. Po Silvestru máme čtyřměsíční pauzu jen s pár vystoupeními, během které si lížeme rány, trénujeme nové triky, opravujeme rekvizity a chystáme skvělá vystoupení na novou sezónu. Letos to budou The Elements.

A jak jsi se se sezónností vyrovnal ty?

Potřebuješ poradit?

Pokud bys s finančním plánováním, tvorbou rezervy a plánováním ročního rytmu potřeboval poradit, ozvi se mi. Něco vymyslíme.

Pokud tě zajímá, jaké další články napíšu, nech mi tady svůj email a já ti budu posílat info o nejnovějších přírůstcích.

Nezapomeň si mě najít na Facebooku. Věším tam drobné postřehy, citáty, komentáře a vtipné obrázky, které tady na blogu neuvidíš.

Napsat komentář

Přesunout se na začátek