YouTube – žonglérovo prokletí

Videa na YouTube jsou skvělou příležitostí nechat se inspirovat a naučit se úžasné nové triky. Mají však i svou temnou stránku…

YouTube je jako lektor u tebe v obýváku

Závidím ti, že s novým cirkusem začínáš teď, v době internetové. Před rokem 2000 se informace sháněly velmi těžko. V současnosti ti stačí sednout ke compu a zadat správné klíčové slovo. Pokud umíš aspoň trochu anglicky (a to většina z vás umí), můžeš si na jedno kliknutí najít návody a tutoriály téměř úplně na všechno – techniku, výrobu rekvizit, bezpečnost práce… Je to, jako mít přímo doma skvělého lektora. Každý se teď může začít učit cokoliv a odkudkoliv.

Může ti ale srazit sebevědomí

Záplava hustokrutopřísných žonglérských videí na YouTube může ale být i velikou zátěží pro tvoje sebevědomí. Říkáš si (a já si to často říkám taky): “Proč bych se já měl vůbec o něco snažit, když je na světě tolik úžasných žonglérů a umělců. Radši bych měl zůstat zalezlý doma.”

Tímhle se nesmíš nechat strhnout. Je to něco, co musíš překonat. Věř mi, že s tím bojují i ti nejlepší. Asi se hned nestaneš televizní či YouTubovou hvězdou. Pokud je ale tvým cílem a tvou touhou rozdávat divákům radost svými vystoupeními, jdi do toho a na nic se neohlížej. Diváci umí ocenit živého umělce. Vlastně je víc zajímá tvoje osobnost a tvoje vyzařování než tvoje dovednosti.

Srovnávej se jen sám se sebou a ne s jinými. Raduj se z toho, o kolik ses zlepšil, co nového ses naučil a jak trapné ti teď připadá tvoje pět let staré video.

A hlavně dopřej divákům a pořadatelům možnost radovat se s tebou. Ukaž se.

Já se tomu radši vyhýbám

Já osobně se snažím sledování hustých žonglérských videí vyhýbat. Za prvé sledování sociálních sítí žere čas a za druhé to na mě působí depresivně a spíš mě to sráží v odhodlání. Videa na YouTube a fotky na Pinterestu sjíždím, když chystáme nové představení a já hledám inspiraci ke konkrétnímu tématu/rekvizitě/kostýmu….

Je ale dobře možné, že pro tebe jsou videa skvělých žonglérů výzvou, která tě nutí ke tvrdému tréninku. V tom případě ti můžu jen závidět. Jak to máš? Poděl se s námi o svoje zkušenosti.

A kdybys potřeboval povzbudit, ozvi se.

Napsat komentář

Přesunout se na začátek