Staň se profesionálním žonglérem

Staň se profesionálním žonglérem. Tohle je první krok.

Profesionální žongléři mají pohodový život. Nebo ne?

Baví tě trénovat nové žonglérské triky? A baví tě vytvářet vystoupení a hrát je před  diváky? To je skvělé. Jsou to základní podmínky k tomu, aby ses žonglováním mohl živit.

Chceš-li si ale žonglováním vydělat na svůj denní chleba a zaopatřit rodinu, musíš udělat jeden důležitý krok. Musíš si přiznat, že jsi podnikatel. Zní to možná triviálně, ale spousta kolegů z branže tento krok nikdy neudělala.

Podnikatel? Jako fakt?

Označení “podnikatel” nemá v Čechách díky mnoha “podnikavcům” ve fialových sakách právě dobrou pověst. Pokud ti nesedí, můžeš o sobě uvažovat jako o freelancerovi nebo česky volnonožci. Podstatné na tom je, uvědomit si, že jsi zodpovědný za to, abys vydělal peníze.

Ano, slyšíš správně. Je to tvoje zodpovědnost. Peníze nepřijdou samy. Klienti se ti nezačnou sami od sebe ozývat hned po tom, co v tělocvičně zaházíš back-cross s pěti kuželkama. Dokonce ani po tom, co natrénuješ skvělé vystoupení a odehraješ ho na BJC. A určitě ti nikdo jen tak nenabídne doživotní angažmá v Las Vegas.

Jedině ty jsi zodpovědný za to, aby sis vybudoval jméno, našel a udržel klienty, nastavil správnou cenu a vydělal si na chleba a na kuželky.

Když se žonglér chce stát podnikatelem

Marketing? Na to nemám buňky.

Pro většinu performerů jsou věci jako osobní produktivita, marketing, zisk, brand , SEO , delegování, faktury, smlouvy, nabídky apod. nepříjemné a otravné činnosti, nebo dokonce neznámá či sprostá slova. Jestli se ale chceš stát profesionálem, musíš se s nimi nějak vypořádat. Není to nic složitého a záhadného. Je to jen sada nástrojů a postupů. Především jde ale o nastavení mysli. Neboj, není to všechno jen otrava. Je v tom spousta kreativní práce.

Jako jak, že marketing… Co umím, se přece musí prodávat samo.

Jak jsem s tím bojoval já?

Dlouho a pomalu. Mnoho let jsem to prostě “nechával běžet” a ono to nějak fungovalo. Občas moje vystoupení viděl někdo, kdo mě pak pozval na svoji akci. Šlapalo to v zaběhnutých kolejích. Jakž takž mě to jako svobodného a bezdětného uživilo. Ale nikam to nerostlo.

Zvrat nastal až, když jsem si něco přečetl o vedení firmy, marketingu, cenotvorbě atd. Zjistil jsem, že je to celé vlastně hra a výzva. A že mně to baví.

Začal jsem plánovat dopředu, začal jsem aktivně oslovovat potenciální klienty, a to i v zahraničí. Začal jsem partnerům nabízet nová, lepší a dražší vystoupení.

Rozhodně to stálo za to. Z jednoho kejklíře, mladého klonu Vojty Vrtka, je teď skupina o dvanácti lidech s programem, o kterém by se mi před pěti lety ani nesnilo.

A v jádru toho všeho je to, že jsem se k “byznysu” postavil čelem a začal se mu věnovat. A to můžeš udělat i ty.

Tenhle blog píšu pro tebe

Začal jsem psát blog, abych ti pomohl na tvojí cestě za profesionalitou a ukázal ti věci, které mi pomohly. A snad tě odradil od chyb, které jsem udělal a dělám. Jsem si jistý, že i ty se dokážeš vystupováním uživit.

Dokážeš to i ty.

A co ty?

A jak jsi na tom ty? Prodáváš se sám? A uživíš se? Prodává tě někdo jiný? A uživí tě? Prodáváš někoho jiného? Jak se ti spolupracuje s umělci?

Napiš do komentářů, co si o tom myslíš.

A rozhodně mi napiš, pokud si myslíš, že tu píšu kraviny 🙂 Moc rád uslyším tvůj názor.

Pokud tě tohle téma zajímá, nech mi tu e-mail a já ti budu pravidelně posílat info o nových článcích a postřezích.

Budu se těšit.

V-tech von Chůdadlo.

6 komentářů u „Staň se profesionálním žonglérem. Tohle je první krok.

Napsat komentář

Přesunout se na začátek