Co mi umožňuje psát blog aneb o delegování

Už jsi možná pochopil, proč si dávám tu práci a píšu tenhle blog. Možná se ale divíš, jak to zvládám a kde na to beru čas. V tomhle článku ti to vysvětlím.

Jak to ten Továrník stíhá

Každý má tolik práce s tréninkem, papírováním, webovkami, vystupováním, rodinou… Jenom ten Továrník si v klídku píše blog. Jak to, kuva, dělá?

Nu, nepřišlo to jen tak. Ještě tak před dvěma lety bych to určitě nezvládl. To, že teď mám čas psát blog a věnovat se jiným koncepčním věcem s dlouhou návratností, je dané tím, že se Chůdadlo stabilizovalo a my jsme si v něm rozdělili role.

Rozdělení rolí v Chůdadlu

Co mi umožňuje Malina

Malina je nejlepší

Na prvním místě je moje žena, partnerka, kolegyně a opora – Malina, která přes všechno, co jí život naložil, dokáže pečovat o mě a našeho Matýska a tím mi dopřává spoustu chvil, kdy si můžu v klidu a pohodě “klikat” a nebo pro tebe čmárat obrázky. Já vlastně sklízím ovoce její práce. Díky tomu, že Malina zvládá tolik věci, kolik jich zvládá, mám já čas psát blog a být slavný. :+)

Kromě toho, že drží pohromadě naši rodinu a domácnost, drží pohromadě taky celé Chůdadlo. Bez její skvělé povahy a tmelící síly by v něm s nerudným, hnidopišským a jízlivým Továrníkem nikdo nevydržel. Malina je ta, kterou mají všichni rádi a za kterou k nám jezdí.

Malina mi ulevila i od spousty práce, kterou jsem jako kašpárek na volné noze musel dělat sám: vymýšlení vystoupení, hledání hudby a její zpracování, tvorba choreografií, učení ostatních Chůdadel, všechny starosti o kostýmy – návrhy, zadávání, výroba, opravy, praní, uklízení, plánování logistiky. Logistika kostýmů nevypadá jako složitá věc, když ale během adventu jezdí třináct andělů po celé republice i Německu a každý musí mít někdy jindy s sebou něco a někoho jiného, není to žádná švanda.

Na akcích, kde hrajeme větší a složitější vystoupení, je Malina tou, která řídí a koordinuje Chůdadlo. Díky tomu jsou naše “děcka”, jak říkáme kolegům, uchráněna od prudícího a stresujícího Továrníka a já mám čas věnovat se koordinaci směrem ven – domlouvání s organizátory, zvukařem, osvětlovačem, moderátorem atd.

S Malinou obvykle společně tvoříme základní myšlenky a koncepce nových vystoupení. Z mojí strany obvykle chodí spíše poznámky typu: “Potřebujeme něco pro osm lidí, co se nebude muset hrát jen za tmy”. Mojí starostí totiž je, aby nová vystoupení zapadala do celkové koncepce, měli jsme na ně dostatek kvalifikovaných kolegů, a aby nám ještě zbyli kolegové do ostatních týmů. Malina naproti tomu přichází s věcmi viděnými z umělecké stránky – co bychom chtěli divákům ukázat, předat a sdělit. A je to Malina, kdo pak naše hrubé představy uvádí v realitu při tvorbě scénářů, scén a choreografií.

Malina je v mnoha věcech mnohem odvážnější než já. Kdyby mě byla nepřesvědčila, nikdy bych si netroufl začít prodávat naši vlajkovou loď – Půlnoční cirkus. Myslel jsem si totiž, že od nás něco tak velkého nikdy nikdo nekoupí.

Bez jejího vlivu by i Romeo a Julie byl mnohem víc komediantský a mnohem míň umělecký. Já jsem se bál, že to lidi na ulici nezkousnou. A oni to koušou. A moc se jim to líbí.

Díky, moje milá. Jsi skvělá.

Co mi umožňuje Lukin

Co dělá Lukin

Dalším podstatným posunem směrem k mojí volnosti bylo, že se Lukin před dvěma roky rozhodl jít na volnou nohu a plně se věnovat Chůdadlu. V té chvíli ode mě převzal další veliké penzum práce.

Stará se teď o opravy všech rekvizit, nakládání dodávky na akce, výrobu nových rekvizit a obřích masek. Kdyby loni v lednu nestrávil více než 100 hodin řezáním a lepením, kostým Kamene by nikdy nevznikl. Teď zrovna Lukáš experimentuje s obřími krosnovými loutkami. To je myšlenka, kterou už mám asi sedm let v hlavě a pět let na papíře. Po narození Matýska jsem na tom dokonce začal pracovat, ale pak jsem zase odběhl ke kojení. Já sám bych se přes všechnu ostatní práci asi nikdy nedostal k tomu, abych na loutkách mohl začít experimentovat a budovat. Lukáš ten čas má, protože se díky mně a Šárce nemusí starat o vůbec žádné papírování a shánění vystoupení.

A tak jsme si s Lukinem minulý týden sedli a já jsem mu vylíčil svoje myšlenky a představy. On mi sdělil svoje nápady a pak vyrazil nakoupit mnoho metrů odpadových trubek a jiného harampádí a začal bastlit první prototyp šestimetrové loutky, kterou bude vodit jediný člověk. Těšte se.

Kdybych neměl v týmu Lukina, musel bych se věnovat všem těmhle technickým věcem, což mě sice moc baví, ale žere to čas. Občas se mi ale po těch klidných hodinách v garáži, kdy jsem něco dělal rukama a nemusel jsem moc namáhat mozek, zasteskne.

Co mi umožňuje Šárka

Šárka

Poté, co jsem se zbavil umělecké a technické části práce, mi pořád ještě zbyla spousta papírování. A před ním mě zachránila Šárka. Začalo to nenápadně. Asi před třemi lety jsem sháněl někoho, kdo by mi vyhledával kontakty na potenciální klienty. Vyzkoušel jsem několik lidí, ale nikdy to moc dobře nefungovalo. Dokud Lukin nepřivedl Šárku. Ta je zodpovědná, cílevědomá a hlavně nadšená do nového cirkusu a naší práce. To je asi hlavním důvodem, proč nám to tak funguje. Šárka totiž nevidí jen tu mnohdy nudnou práci, kterou vykonává, ale vidí, proč ji dělá. Vidí, co pomáhá budovat.

To je velmi důležitá rada pro všechny: nevybírej si spolupracovníky podle toho, co umí. Žonglování je vždycky můžeš naučit. Hledej lidi, kteří svět vidí stejně jako ty, kteří jsou nadšení do tvé vize a chtějí ti ji pomoci uskutečnit a být její součástí.

Šárka postupně přebírala víc a víc práce a já jsem jí svěřoval stále důležitější a tvořivější úkoly a nechával ji pracovat stále více samostatně. V současné době má na hrbu tvorbu standardních nabídek, vytváření a proplácení faktur. Šárka taky udělala naše nové webové stránky a teď pracuje na jejich rakouské a německé variantě.

Moje asistentka potřebuje asistentku :+)

Práce přibývá a já bych potřeboval víc a víc Šárky. O její čas se totiž dělím s BudeCirkusem. Hodilo by se nám, kdybychom měli někoho, kdo by jí mohl ulevit od rutinnějších úkolů (vyhledávání kontaktů na potenciální klienty, rozesílání newsletterů, vyplňování tabulek…). Neměl bys do toho chuť? Ozvi se.

Šárka zatím, bohužel, neumí německy. Proto musím veškerou administrativu a marketing směrem do zahraničí dělat já. Moc by se nám hodil někdo, kdo německy umí dobře a o tu práci se se mnou podělil. Nechceš se stát součástí Chůdadla?

Omluva českému školství

Teď mi dochází, že všichni tři moji klíčoví spolupracovníci jsou vzděláním pedagogové a já jsem o tyhle skvělé lidi připravil české školství. Tímto se omlouvám tvým dětem.

Delegování mimo Chůdadlo

Od začátků svého podnikání samozřejmě outsourcuju spoustu práce úplně mimo Chůdadlo. Jde hlavně o odborné činnosti jako účetnictví, právní porady, servis dodávek, focení, natáčení videí atd.

Tobě taky doporučuju, aby ses zbavil veškeré práce, kterou nemusíš nutně dělat ty. Tím se ti uvolní ruce na práci, kterou můžeš dělat jenom ty. A to je ta důležitější (a lépe placená) práce. Takže v konečném efektu ušetříš peníze.

Co teda vlastně dělám já

Na mně je teď v Chůdadle hlavně určování celkového směru a koncepce. Dále také koordinace celého běhu a rozdělování, zadávání a kontrola úkolů. A rozhodování o tom, co za kolik a komu chceme prodávat.

Protože moji kolegové převzali spoustu práce, kterou bych jinak musel dělat já, mám teď i čas věnovat se psaní blogu, který nám v krátkodobém horizontu nic nepřináší. Do budoucna nám snad ale přinese spřízněné duše jak z řad kolegů, tak potenciálních budoucích nových Chůdadel. A snad i klienty, kteří díky mým článkům pochopí, jak v Chůdadle myslíme a pracujeme, jak vidíme svět a budou s námi chtít spolupracovat, protože oni ho vidí stejně.

Jak je to u tebe?

Jsi na všechno sám? Podařilo se ti něco delegovat? Pokud je vás ve skupině víc, jak máte v týmu rozdělené úkoly a zodpovědnost? Jak vám to funguje?

Napiš nám všem, budeme se těšit.

Napsat komentář

Přesunout se na začátek