Amatér versus profesionál

Nejčastější lež na stránkách fireshow skupin: “Jsme profesionální skupina.” Není to sice lež závažná, ale přece jen lež. Proč si to myslím? Přečti si článek.

Kdo je profesionál

Slovo profesionál označuje někoho, kdo se danou činností (žonglováním, chozením na chůdách, fireshow) živí – je to jeho profese. Na druhé straně slovo amatér ve svém původním významu označuje někoho, kdo danou činnost dělá z lásky (pamatujete na bůžka Amora – stejný slovní základ).

A nedá se to okecat. Pokud se vystoupeními neživíš, nejsi profesionál. Můžeš mít profesionální přístup, nebo profesionální kvalitu, ale nejsi profesionál. Můžeš taky být poloprofesionál, což je cesta, kterou volí hodně lidí.

Poloprofesionál – zlatá střední cesta

Poloprofesionál je někdo, kdo má normální práci (v současnosti třeba i na zkrácený úvazek) a k tomu ještě dělá vystoupení, nebo třeba student trávící víkendy ježděním po akcích (třeba po středověkých trzích). Typicky je to někdo, kdo danou činnost dělá dlouho a dobře (tedy s profesionálním přístupem), ale pořád to není profesionál.

Buď hrdý na to, že jsi amatér

Pokud jsi amatér, buď na to hrdý. Žongluješ přece z lásky. A užíváš si naprostou uměleckou svobodu. Můžeš vystupovat, jak chceš, kdy chceš, s kým chceš a s čím chceš. Jen neobelhávej svoje klienty a nepiš si na web, že jsi profesionál.

Profesionální sebeklam

Pak jsou ještě lidé, kteří jsou v hloubi duše přesvědčeni, že jsou profesionálními performery. A dokonce jsou schopni i přesvědčit sami sebe, že je vystoupení živí. A že tím číšníkováním/stěhováním/tvorbou webů/prací na úřadě si přivydělávají jen dočasně, protože například teď zrovna nejsou kšefty. Tihle lidé ale lžou sami sobě. Součástí toho být profesionálem je totiž kromě kvalitního skillu (např. točení s ohněm) a případně kvalitního vystoupení také nutnost umět si sehnat kšefty, klienty, a tudíž mít příjem a v lepším případě i zisk :-).

Jsem trochu fašista

Já vím, že jsem na tohle téma asi trochu ulítlej. Je to ale něco, co se mě bytostně dotýká. Já jsem profesionál. Už patnáct let se žonglováním živím. Tvrdě a dlouho jsem na tom pracoval. A proto mě dráždí, když si někdo tohle označení přivlastňuje, aniž by na něj měl nárok.

Jak je to s tebou?

Jsi profesionál? A jsi si jistý? Opravdu si nevyděláváš něčím jiným? Nebo jsi hrdý amatér? Co máš napsané na webu?

Jak to vidíš ty?

Souhlasíš se mnou? Nebo si myslíš, že plácám kraviny? Ať tak či tak, napiš nám to. Buď tady do komentářů, nebo na Facebook. Najdeš mě tam jako Vítka Procházku. Už teď se těším na plodnou debatu.

Napsat komentář

Přesunout se na začátek